Kyseisen Mankin omistaa Risto Tervo. Hänen alkuperäisenä ajatuksenaan oli ostaa tyystin toisenlainen moottoripyörä, mutta päätyikin lopulta tähän 50-kuutioiseen, pieneen pyörään.
– Alunperin halusin rakentaa, siis ihan vain rakentaa. Mietin, hankkisinko Harrikan, mutta siihen pyörään olisi pitänyt upottaa kymppitonni rahaa ja rakentaa sitä lisää toisella kymppitonnilla, joten päädyin hankkimaan vähän halvemman ja ostin uutena tämä Skyteam Monkeyn vuonna 2022. Ajoin sillä 50 metriä ja sen jälkeen lähdin "puukottamaan" sitä aika rajusti.
Tervon Chopper-Monekyssa on Highway hawk apehanger ohjaustanko.
– Tämä on rakennettu oman mielen mukaan; pitkät stongat, mukava ajoasento, paljon pieniä teknisiä juttua ja kromia laitettu siihen ympärille. Tämä on sellainen ikuinen projekti. Vuosittain pikkuisen parantelen ja lisään siihen siihen juttuja. Tänä vuonna tuli takatilan sissybar. Nyt olen miettinyt paljon kromiosaa jalkatappeihin ja muualle.
Isompi etupyörä muuttaa ajoergonomiaa ja geometriaa.
Sanoit, että paljon teknisiä juttuja, eli mitä kaikkea?
– Isompi etupyörä, se muuttaa vähän ajoergonomiaa ja geometriaa. Pakoputki on tehty uusiksi, tuo suoraputki. Sekin oli aika iso operaatio, kun siinä ei ollut lambda-anturille, eli ruiskun happianturille paikkaa. Jouduin tekemään aika ison sorvityön, että sain tuosta putkeen reiän. Sitten juotin siihen messinkiholkin kiinni hopealla, saadakseni lambda-anturin kiinni ja moottorin toimimaan hyvin. En halunnut muuttaa sitä kaasuttimelle, halusin pitää sen ruiskun. Moottoritekniikka on suhteellisen vakio.
Tänä vuonna tuli takatilan sissybar.
– Isoin työ oli vaijereiden ja johtosarjan uusiksi teko. Kaikki tuo rakentelu on vähän muokannut sitä. Ilmanputsari on erikoisen mallinen ja värinen. Punainen teema on kiva.
Oletko aikaisemmin rakentanut pyöriä, vai onko tämä uusi harrastus?
– Olen aina harrastanut tekniikkaa jollain tavalla. Jos ei oman auton korjausta, niin minulla on tällä hetkellä, jos muistan oikein, seitsemän mopoa ja kaksi moottoripyörää autotallissa. Tämä on varmaan tällainen oman harrastuksen seuraava vaihe.
Pakoputken uusiminen teetti paljon työtä.
Sanoit, että alkuun ajoit tällä muutamia kymmeniä metrejä. Onko kilometrejä tullut sen jälkeen lisää?
– Nyt kun tämä on rakentunut, niin minulla on tullut mittariin 500 kilometriä. Eli se on sellainen kesäharrastuslaite, kesämopo, totesi Risto Tervo.
Aiheesta aikaisemmin:
LAUANTAI 4.4.2026 08:01
KESKIVIIKKO 4.3.2026 08:01
Monkeyversumi valloitti Mobilian – Katso kuvat ja video yli 70 "Mankin" juhlasta!
SUNNUNTAI 23.4.2017 10:12
Harvemmin nähty: 1-vuotiaalle lahjaksi tehty sivuvaunullinen Honda Monkey