Ultraviolette on perustettu yhdeksän vuotta sitten ja sen tavoitteena on kasvattaa jalanjälkensä Euroopassa nelinkertaiseksi sekä sijoittua muille moottoripyörävetoisille markkinoille, kuten Latinalaiseen Amerikkaan ja Kaakkois-Aasiaan. Se on myös kasvattamassa mallistoaan 14 eri malliin vuoden 2027 alkupuoleen mennessä.
Ultravioletten globaalit laajentumispyrkimykset seuraavat vuonna 2024 tehtyjen F77 Mach 2 -lippulaivan ja F77 Superstreetin julkistusta.
Ultravioletten taustalla on kaksi lapsuudenystävää, pääjohtaja Narayan Subramaniam ja tekninen johtaja Niraj Rajmohan, jotka yhdistivät osaamisensa mekaanisen suunnittelun, autoalan designin, tietokoneiden ja elektroniikan alalta. Tavoitteena heillä on sähköistää keskikokoisten kaksipyöräisten markkina.
Kaksikko on imenyt innoitusta Teslasta ja asettanut päämääräkseen rakentaa sähkömoottoripyöriä, joiden suorituskyky vastaa 150-800cc sporttisia bensiinimoottoripyöriä.
Bengalurussa toimivalta yritykseltä kesti neljä vuotta perustamisestaan, vuonna 2016 julkistaa ensimmäinen mallinsa. Se oli tulokkaan seitsemännen kehittelykierroksen tulos, siitä nimi F77. Kaupallisen version akusto mahdollistaa jopa 300 km matkan latauksella ja pyörä yltää 150 km/h huippunopeuteen. Moottorin huipputeho on 30 kW ja maksimivääntö 100 Nm.
Ultraviolette on myös julkistanut Shock Wave -kevytmoottoripyörän ja Tesseract-skootterin, jossa on mm. etu- ja takatutka ja kamerat sekä sokeiden pisteiden varoitusjärjestelmä. Skootterin hinta (Intiassa ) on noin 1400 € ja moottoripyörien hinnat 1700 ja 8600 euron välillä.
Yrityksen Bengalurussa sijaitsevan tuotantolaitoksen kapasiteetti on tällä hetkellä 30 000 pyörää vuodessa. Valmistus on kokonaan yrityksen käsissä ohjelmistokehitystyöstä elektroniikan ohjausjärjestelmiin ja jopa akkujen valmistukseen. Yritys työllistää kaikkiaan noin 700 henkilöä.
Ultraviolette F77
Jo nimi Ultraviolette kuvastaa pyrkimystä kansainvälistymiseen. Rajmohanin mukaan sana "violet" lausutaan samalla tavalla yli 30 eurooppalaisella kielellä ja "ultra" tarkoittaa jotain äärimmäistä. Tavoitteista kertoo se, että startup-yritys hankki malleilleen eurooppalaiset sertifikaatit, jo ennen kuin toi niitä edes markkinoille.
Toisin sanoen se toimi päinvastoin kuin muut intialaiset sähkömoottoristen kaksipyöräisten valmistajat, jotka luottavat kotimarkkinan imuun. Siihenkin on perusteensa, sillä maa vastaa miltei 40 prosentista maailman moottoripyörämarkkinoista.
Seuraavaksi Ultraviolette laajentaa Bengalurun tehtaansa tuotantokapasiteetin 60 000 pyörään ja rakentaa isomman tuotantolaitoksen, jonka kapasiteetti on 300 000 pyörää vuodessa, ensi vuoden alkupuolella. Yrityksellä on myymälät 20 Intian kaupungissa, määrä nousee 100:n ensi vuonna.
Euroopassa sillä on tällä hetkellä 40 kauppiasta ja se pyrkii kasvattamaan liikkeiden määrää.
Ultraviolette aloittaa pilottihankkeet Latinalaisessa Amerikassa ja Kaakkois-Aasiassa ensi vuonna ja laajentuu Yhdysvaltoihin ja Japaniin.
Yritys on myynyt 3000 moottoripyörää Intiassa, ja uskoo myyvänsä vielä 10 000 lisää tänä vuonna sekä kykenevänsä 45 miljoonan euron liikevaihtoon tämän tilivuoden aikana.
Asiasta kertoi Techcrunch.
Odotamme mielenkiinnolla, mitä Ultraviolettelle tapahtuu, ja saapuuko se mahdollisesti Suomenkin markkinoille tuntuvan rahoitusruiskeen myötä.
Aiheesta aiemmin:
Tiistai 17.12.2024 09:34
Tässäpä maailman nopein intialainen varttimaililla: Ultraviolette F99
Sunnuntai 29.9.2024 09:28
Ultraviolette F99: ensimmäinen intialainen supersähköprätkä – 120 hv, 0-100 km/h 3 sekuntia
Torstai 21.11.2019 13:26
Ultraviolette F77 – sähkömoottoripyörä intialaisittain
Maanantai 11.12.2017 09:54
Sähkömoottoripyöriä kehittävä startup-yritys sai raskaan sarjan tukijan