Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Scrambler Ducati Club Italia. Näyttävä nahkaistuin ja Termignonin titaanivaimentimet.

Scrambler Ducati Club Italia -malli perustuu siis Scrambler Ducati 1100 Sport Pro'hon, mutta siinä on uniikit grafiikat ja vaikuttava lisävarustepaketti.

Jokaisesta ostetusta pyörästä lahjoitetaan 500 euroa Ducatin perustamaan #raceagainstCovid-varainkeruuseen Bolognassa sijaitsevan Sant’Orsolan sairaalan koronaviruksenvastaiseen toimintaan.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Scuderia Club Italia on urheilu- ja kulttuurialan yhdistys, jonka ovat vuonna 1989 perustaneet vintage- / kilpa-autojen kuljettajat, erikoistuntijat sekä harrastajat. Yhdistyksen jäsenillä, joita ei ole enempää kuin 80 yhdistyksen oman ilmoituksen mukaan, on palava intohimo autoja kohtaan. 

Club Italia tekee paljon työtä promotakseen italialaisia autoja urheilutapahtumien avulla tai osallistumalla alan avaintapahtumiin. Lisäksi se kehittää ja designaa autojen ja moottoripyörien alkuperäisiä versioita.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Tämän erikoismallin, Scrambler Ducati Club Italian, kehitystyö on jatkoa yhdistyksen ja Ducatin aiemmalle yhteistyölle. Vuonna 1995 kumppanuus tuotti 36 kappaletta "Monster 900 Club Italia" -moottoripyörää, jotka nykyään ovat arvostettuja etsittyjä keräilykappaleita.

Scrambler Ducati Club Italia -mallissa on katseenvangitsijana Poltrona Fraun valmistama punainen nahkaistuin, jossa on brodeerattuna Club Italian logo. Pyörässä on myös metallinsininen polttoainetankki, jossa on punaiset sivupanelit. Ylimpänä Giugiaron suunnittelema Ducatin logo.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Runko on samaa sinistä kuin tankki, kun taas alumiininen takarunko on puhdasta alumiinia. Taka- ja etulokasuojat ovat alumiiniset ja niissä on kolmivärinen viimeistely. Mustat pinnavanteet mustine pinnoineen täydentävät pyörän silmiähivelevän ulkoasun. Alumiininen laatta kertoo pyörän sarjanumeron.

Teknisenä täydennyksenä malliin laitettiin Termignonin titaanivaimentimet ja valualumiininen tankin korkki. Myös Led-vilkkujen rungot ovat alumiinivalua, kuten jarru- ja kytkinkahvatkin sekä jarru- ja kytkinnestesäiliöiden kannet ja jalkatapit.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Kahvanlämmittimet tarjoavat ajomukavuutta kylmempinä kuukausina.

Yhdistyksen jäsenet saivat tutustua ensi kerran Scrambler Ducati Club Italiaan lauantaina 20.6., jolloin myös ensimmäiset tilaukset jätettiin. Pyöriä aletaan toimittaa asiakkaille syyskuussa.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.

Scrambler Ducati Club Italia -erikoismalli.