Patenttihakemuksen mukaan, kuten RideApart kertoo, General Motors tosiaan on harkitsemassa oman sähkömoottoripyörämallin valmistamista. Pyörä näyttää vieläpä varsin vaikuttavalta: yksinkertaiselta, kapealta ja scramblerimäiseltä versiolta, joka saattaisi houkutella nuorisoa. Kokonaisuus on patenttipiirrosten perusteella virtaviivainen ja toteuttamiskelpoinen.
Akusto vaikuttaa vaihdettavalta ja moottori on sijoitettu takanapaan.
Miksi GM sitten ryhtyisi valmistamaan sähkömoottoripyöriä? Yksi mahdollisuus on, että se voisi haluta monipuolistaa tuotevalikoimaansa. Mutta yritykselle, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli 165 miljardia euroa, sähkömoottoripyörien valmistus ei edustaisi edes taskurahoja, korkeintaan pieneltä hiekkatieltä löydettyä pölyistä lanttia. Toisaalta tuotannon aloittaminen ei myöskään raapaisisi kovinkaan isoa lovea yrityksen kassaan.
Kaiken takana?
Ei tällä kertaa liene nainen, vaan GM:n yhdessä LG:n kanssa kehittämä uusi, "vallankumouksellinen" akkutyyppi, joka on kevyempi, halvempi, ja vieläpä tehokkaampi, kuin nykyisin käytössä olevat ajoneuvojen akut.
Sähkömoottoripyörien kysyntä ei ole kasvanut samassa suhteessa kuin autojen. Toisaalta valmistajia on vähemmän, pyörät ovat kohtuuttoman kalliita, niiden ajomatka latauksella ei ole riittävän pitkä, ja motoristit tuntuvat olevan kiinnostuneempia bensiinimoottorisista versioista. Trumpin hallinnon sähköajoneuvovastainen politiikka tuntuu myös heikentävän innostusta.
Uusi akkutyyppi voisi olla ratkaisu ainakin paino-, hinta- ja ajomatkaongelmiin. GM ja LG Energy Solution ovat kehittäneet uudentyyppisen akun, litium-mangaanirikkaan prismamaisen kennon (LMR). Vaikka tämä on julkistettu nimenomaan suurempia ajoneuvoja ajatellen, sillä voi olla suuri vaikutus myös pienempien ajoneuvojen segmengtteihin, erityisesti sähkömoottoripyöriin ja moottoriurheiluajoneuvoihin.
Lisää energiaa
LMR-kennot ovat energiatiheämpiä ja edullisempia kuin nykyiset litium-rautafosfaattikennoakut (LFP). Ne kykenevät varastoimaan 33 % enemmän energiaa samoin kustannuksin. Se on melkoinen loikka varsinkin, kun ajomatkaa latauksella pyritään kasvattamaan lisäämättä painoa tai kustannuksia.
Moottoripyörien maailmassa, missä tilankäyttö ja paino ovat aina haastavia, tuonkaltainen kokonaisuus voisi muuttaa tilannetta.
Toinen etu on prismamainen kennomuoto. Toisin kuin sylinterinmuotoisia kennoja, prismanmuotoisia kennoja on helpompi pinota ja muotoilla. Siten akustoa voidaan muokata tilankäytön kannalta optimaalisesti pienempään tilaan. Se on etu moottoripyöriä ajatellen, joissa joka millimetrillä on väliä ja jäähdytyksen tehokkuudella on merkitystä.
LG aloittaa kennojen esituotannon vuoden 2027 loppupuolella, ja täyteen vauhtiin tuotanto kasvaa vuoden 2028 mittaan.
Joten onko GM:n moottoripyöräpatentti vain varmistus siitä, että sillä on rahastettava ja eteenpäin myytävä patentti sähkömoottoripyörien valmistuksen osalta, vai onko kyseessä vakavampi ajatus valmistuksen aloittamisesta, jää nähtäväksi.
Kaksipyöräinen Corvette tai Camaro sähköisenä ei kuitenkaan ehkä kuulosta kovin katu-uskottavalta?