Torunissa 30.6.-4.7. järjestetyn leirin ensimmäiset kaksi päivää kuljettajat harjoittelivat ja saivat neuvoja paikallisilta valmentajilta. Kolmantena päivänä ajettiin pariajo kilpailut ja viimeisenä neljäntenä päivänä leiri huipentui koviin henkilökohtaisiin kilpailuihin. Leirille valittiin kolme suomalaista: 250cc luokassa ajaneet Luca Heikkilä ja Niko Hatva sekä 500cc luokassa ajanut Otto Raak.
Suomalaisten osalta menestys kilpailuissa oli vaihtelevaa. 500cc luokassa Otto Raak ajoi pariajokilpailussa iso-britannialaisen parinsa Benjamin Triggerin kanssa kuudenneksi. Raakin tulos kilpailussa oli 5+2 pistettä (0,2’,0,1’,2,W,0). Kovatasoisessa henkilökohtaisessa kilpailussa Raak ajoi neljä pistettä (1,0,0,2,1) ja sijoittui neljänneksitoista.
250cc luokassa Niko Hatva ajoi parinsa Oliver Bovingdonin kanssa upeasti kolmanneksi. Hatvan keräsi kilpailussa todella vahvalla suorituksella yhteensä 10+3 pistettä (2,1’,1’,1,1,2’,2). Luca Heikkilä ja Makar Levishyn sijoittuivat seitsemänneksi. Heikkilän pistetilille jäi tiukan päivän päätteeksi yksi piste (1,0,0,0,0,0,0). Henkilökohtaisessa kilpailussa Hatva ajoi kuusi pistettä (1,1,0,2,2) sijoittuen yhdenneksitoista ja Heikkilän saldoksi jäi kilpailun päätteeksi yksi piste (0,W,1,0,0) ja viidestoista sija.
Suomalaiset tyytyväisiä leiriin
Alkukesästä huippusuorituksella U19 EM-finaaliin ajanut Otto Raak on aikaisemmin osallistunut leirille nuorempien (250cc) sarjassa. Nyt “isojen poikien” luokassa leirillä ajanut Raak oli tyytyväinen aikaansa Torunin huippuolosuhteissa ja koki saaneensa paljon hyvää irti leiristä.
- Hyvä fiilis jäi, oli kivaa. Pari päivää reenattiin ja siihen pari kovaa kisaa päälle. Paikallisilta valmentajilta sai hyviä neuvoja leirin aikana. Hyvää testiä ja paljon hyvää radalla ja ajamisessa. Starteista lähdin hyvin liikkelle ja ajaminen tuntui hyvältä, ukko oli terävänä. Ekaan kurviin pääsin usein ensimmäisenä ja vaikka yritin ulkoa ja sisältä, en saanut riittävästi vauhtia. Pyörien kanssa on vielä paljon tekemistä. Kertaalleen sammui viivallekkin eikä löydetty sille mitään syytä. Kaikkemme tehtiin varikolla ja radalla, mutta ei saatu toimimaan oikein, Raak summaa leirin.
Ensimmäistä kauttaan speedwayta ajava Luca Heikkilä pääsi ensimmäistä kertaa Puolan radoille ja viihtyi siellä. Toukokuussa Suomea SGP3 (250cc MM) karsinnoissa edustanut Heikkilä on tullut lajiin uutena kuljettajana ennakkoluulottomasti ja antanut hyviä näyttöjä kilpailusta toiseen. Nyt uudessa paikassa Heikkilä koki saaneensa paljon hyvää oppia.
- Ihan hyvä fiilis jäi. Pääsin uudelle radalle huippuolosuhteissa ajamaan ja reenaamaan muidenkin kanssa. Reenipäivistä jäi mieleen hyvä valmennus ajolinjoista. Paljon puhuivat mistä kannattaa ajaa. Kisoissa ei startit oikeen lähtenyt, mutta ajaminen meni muuten hyvin, Heikkilä kommentoi leriiä.
Kesän aikana hyviä otteita Ruotsissa ja Tanskassa esittänyt Niko Hatva oli myös hyvillä fiiliksillä leirin jälkeen. Heikkilän tavoin SGP3 karsinnoissa ajanut Hatva on näyttänyt hyvää vauhtia läpi kauden, onnistuminen leirillä on hyvä osoitus siitä.