Edellinen joukkueiden kohtaaminen päättyi Krakowan kotivoittoon 46-42, joten tiukkaa matsia oli lupa odottaa.
Se myös saatiin. Ottelu eteni tasaisena ja erän 13. jälkeen kotijoukkue johti 40-37. Edessä oli kaksi nimeämiserää ja kaikki oli mahdollista.
Kotijoukkue oli kuitenkin lopussa tyly isäntä, vei kaksi viimeistä erää 5-1 ja otteluvoiton pistein 50-39. Myös bonuspiste jäi latvialaisille, sillä kahden ottelun yhteistuloksessa Lokomotiv oli parempi 92-85.
Jesse Mustonen oli ottelussa mahtivireessä. Eka erän nollan jälkeen säädöt saatiin kohdilleen ja seuraavat kolme erää varkautelainen vei startista maaliin ykkösenä. Viimeisessä startti epäonnistui ja maaliin viimeisenä. Jesselle kuitenkin kauden paras vierasmatsi, 9 pistettä viiteen erään.
- Tappio harmittaa, lopussa tuli pataan. Ei voi mitään. Oma kisa oli hyvä, teki hyvää onnistua kun on tullut muutama vähän vaisumpi matsi tässä. Eka erässä säädöt ei ollu ihan kohillaan. Toka erään muutettiin säätöjä ja sitten pölkky laukkas. Viimeisessä erässä startissa oma moka, nousi pystyyn ja se oli siinä. Kuitenkin kauden paras vierasmatsi, kommentoi Jesse.
Tulokset:
Lokomotiv Daugavpils 50:
Jewgeny Kostigow 9+2
Emil Breum 2
Oleg Michailow 10+2
Rene Bach 9+1
Daniil Kolodinski 11+1
Nikita Kaulins 7+2
Damir Filimonov 2+1
Artiom Juhno NS
Speedway Krakow 39:
Richard Lawson 6
Jesse Mustonen 9 (0,3,3,3,0)
Milosz Duda 0
Dawid Rempala 11
Steven Goret 9
Dawid Grzeszczyk 4
Jakub Juda 0
Tulokset Krajowa Liga app.