Lauantaina ajetussa ensimmäisessä erässä Haavisto otti omalta osaltaan viikonlopun parhaan lähdön ja oli ensimmäisen kierroksen jälkeen sijalla 15. Hän ehti nousta jo kahdeksanneksi, kunnes kaatui heti seuraavassa mutkassa ja tippui muutaman sijoituksen. Pian tämän jälkeen hän teki ajovirheen, minkä seurauksena hyppäsi radan reunassa olevaan lampeen ja joutui keskeyttämään erän.

Sunnuntaina viikonlopun toisessa erässä Haavisto oli starttimutkan jälkeen noin 15-20 joukossa, mutta heti seuraavalla suoralla toinen kuljettaja kimposi häntä päin ja ylöjärveläinen horjahti menettäen vauhtinsa. Kirsikkana kakun päälle takaa tullut kuljettaja ajoi päin ja molemmat kaatuivat. Haavistolta lähti tilanteessa ketjut ja niitä asentaessa hän oli lähes kierroksen muita perässä, mutta juuri nousi pisteille ollen 20. maalissa.

Viikonlopun kolmannessa erässä Haavisto lähtö oli jälleen heikko ja hän kolaroi lähtökurviin. KTM-kuljettaja lähti toiseksi viimeisenä matkaan tehden kuitenkin todella komean nousun ja oli maalissa yhdeksäs.

- Saman toistoa ollut täällä Saksassa koko kausi. Tosi heikkoja lähtöjä ja sitten altistuu kolaroinnille ja muulle. Eilen kaaduin ensin ohittaessa ihan omiin nimiin ja sitten vielä hyppäsin lampeen, minkä takia jouduin keskeyttämään. Tänään toisessa erässä starttikolarissa vääntyi ketjunohjuri ja ketjut lähti. Meni todella kauan aikaa ennen kuin sain sen suoraan ja ketjut takaisin paikoilleen. Kolmannessa erässä vielä starttiin lipat ja hänniltä tein taas nousua, Haavisto kertoi.

Haavisto on sarjassa seitsemän osakilpailun jälkeen kahdeksantena. Saksan ADAC-sarjan päätösosakilpailu ajetaan kahden viikon päästä Holzgerlingenissä. Sitä ennen Haavisto kilpailee SM-sarjassa Vantaalla ensi viikonloppuna.