Poliisi epäilee, että vuonna 1988 syntynyt mies murtautui moottoripyöräliikkeeseen ja vei sieltä kolme crossimoottoripyörää. Poliisi sai tiedon varkaudesta, kun liiketilasta tuli murtohälytys vartiointiliikkeelle.

Yksi moottoripyöristä löytyi liiketilan pihasta.

Poliisipartio teki lähietsintää murtopaikan lähellä ja havaitsi puistossa moottoripyörän. Kun partio lähestyi ajoneuvoa, se lähti liikkeelle. Kuljettaja pakeni moottoripyörällä kevyen liikenteen väyliä pitkin kohti Malminkartanoa. Epäilty ajoi myös kerrostalojen pihoilla. Lopulta kuljettaja kaatui moottoripyörällä Puustellinrinteellä. Hän lähti juoksemaan poliisia karkuun, mutta poliisi sai hänet kiinni.

– Kuljettajalla oli reilusti ylinopeutta ja hän vaaransi muiden henkeä ja terveyttä toiminnallaan, sanoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Teemu Haapala.

Tapauksessa on rikosnimikkeinä myös muun muassa törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta ja rattijuopumus.

Poliisi pyytää yhteydenottoa henkilöiltä, joilla on mahdollisesti lisätietoa tapahtumista tai jotka ovat joutuneet sivullisina osallisiksi takaa-ajoon. Tiedot voi lähettää osoitteeseen omaisuusrikoksetRAR.helsinki@poliisi.fi. Lisäksi kateisiin jäi yksi Husqvarna FE450 -merkkinen moottoripyörä vuosimallia 2026. Mahdolliset tiedot moottoripyörän olinpaikasta voi ilmoittaa samaan osoitteeseen.