Youtubestahan löytyy kaiken tasoisia ja oloisia videoiden tekijöitä. Monesti jostain kiperästä korjausjutusta löytyy hyviä rainoja, joista on ihan oikeasti hyötyä kotiasentajalle. Kiitos niistä tekijöille.
Sitten se toinen puoli asiasta. Varsinkin Ison veden tuolla puolen on paljon ihan huuhaata.
Ensin kymmenen huonointa prätkää ikinä-video. Siinä voi olla esiteltynä Hondaa ja Suikkia kuin H-D:n ja BMW:n eri malleja ja vuosimalleja. Sitten kun katsot kaksikymmentä parasta prätkää ikinä, siellä ovat, tai voivat olla ne samat mallit.
Toki saattaa huomata että tekstissä ja puheessa puhutaan Hondasta, ja kuvat ovatkin Bemusta, että sillai. Eli leikkaaja ei seuraa mitä tekstissä puhutaan jne. Ovatko nämä sitten tekoälyn tekosia vai kenen/minkä? Mene ja tiedä, mutta tosi paljon on sekavuutta.
Ja yksi mikä ärsyttää on, kun jäbät ajelee varvassandaaleilla ja ilman kypärää, ja ollaan niin motoristia, että alta pois. Tokihan sieltä löytyy ihan huippuhyviäkin videoita, mutta kun vastuu tuntuu olevan katsojalla. Välillä rata-ajovideoissa kolaroidaan ja lennetään huiman näköisiä lentoja.
Kannattaa käydä Mansaaren ajojen (IOMTT.com) virallisilla sivuilla katsomassa on board -videoita, niin saa käsityksen miltä oikea ajo ja kaadot näyttävät. Mansaaren virallisilla sivuilla ei feikkivideoita pyöri.
On board -videoissa leikkauspöydällä voi esitysnopeutta lähes tuplata ilman että katsojat vielä huomaavat.
On nimittäin kokeiltu monesti, varsinkin jos ihminen ei ole itse ajanut kovempia vauhteja oikeassa elämässä motolla.
Että tämmösiä tänään mietti
Motoukko